Kandidat – grundnivå

Treåriga utbildningar

På grundnivå har vi flera olika kandidatutbildningar i komposition/arrangering. På denna nivå kan du studera:

Komposition Arrangering, klassisk inriktning Arrangering/Komposition, jazzinriktning Individuell studiegång
De två arrangeringsalternativen är en och samma utbildning men med olika inriktningar.

Den som studerar på Individuell studiegång kan påverka sin egen utbildningsprofil och studieplan. Denna utbildning är öppen att söka för alla kategorier, inte bara för studenter som är intresserade av komposition och arrangering. Vi har ändå valt att ta upp den här som en alternativ möjlighet i vårt utbud av studiemöjligheter i komposition och arrangering.

Studierna på kandidatnivå ger en gedigen musikalisk hantverksgrund för fortsatta studier och ger också stort utrymme för utvecklandet av varje enskild students individuella profilering och musikaliska språk.

Studier på grundnivå kräver godkända antagningsprov till något av musikerutbildningens fyra kandidat-program, Komposition, Individuell studiegång, Arrangering, klassisk inriktning alternativt Arrangering/Komposition, jazzinriktning.

Läs mer om de olika utbildningarna i menyn till vänster.

Ladda ner våra utbildningspresentationer, utbildnings- och kursplaner, övningsprov mm (pdf)


Tillbaka

Uppdaterad: 2012-01-10

Kontaktinformation Komposition

Rolf Martinsson
Professor i musikteori m arrangering o komposition
Lärare (Musikhögskolan)

E-post:
Rolf.Martinsson@mhm.lu.se

Kontaktinformation Arrangering, klassisk inriktning

Rolf Martinsson
Professor i musikteori m arrangering o komposition
Lärare (Musikhögskolan)

E-post:
Rolf.Martinsson@mhm.lu.se

Håkan Andersson
universitetsadjunkt i gehör/satslära/accordeon
Lärare (Musikhögskolan)

Tel:
+4640325450

E-post:
Hakan.Andersson@mhm.lu.se

Kontaktinformation Komposition/Arrangering, jazzinriktning

Sten Ingelf
Lärare
Lärare (Musikhögskolan)

E-post:
Sten.Ingelf@mhm.lu.se

Musikhögskolan i Malmö, Ystadvägen 25, 200 41 Malmö, Tel +46 (0)40–32 54 50