I början av mars gav sig fyra studenter från Musikhögskolan i Malmö, Karin Axelsson, David Alejandro Tavares Loureiro, Sofia Gjertsson och Ana Sofia Laria, ut på ett äventyr till Lithuanian Academy of Music and Theatre i Vilnius för att delta i Nordplus-intensivkursen ”Performance Recording”.
De två sångarna och de två ackompanjerande klassiska pianisterna deltog i masterclasses och föreläsningar med fokus på framförande och inspelningsteknik. De fick även möjlighet att spela in ett framförande med professionell utrustning. Syftet med kursen var att belysa vikten av professionella inspelningar och att utbilda unga musiker i hur man skapar högkvalitativa videoinspelningar för operaprovspelningar.
För att få en bättre bild av besöket ställde vi några frågor till dem om resan:
Vad tyckte ni mest om med staden och/eller skolan ni besökte?
– Maten, arkitekturen, kulturen och den jättestora marknaden som anordnades för att fira våren. Byggnaden på den litauiska akademin var mycket vacker, särskilt stora salen.
Vad var besökets höjdpunkt?
David: Höjdpunkten för mig som pianist var att ackompanjera en sångare vid akademin i Vilnius. Det var en utmanande och oväntad erfarenhet som utvecklade min förmåga inom prima vista och att ackompanjera andra.
Karin: Det var väldigt fascinerande att under masterclasses se andra sångare från olika länder uppleva liknande utmaningar som jag.
Ana Sofia: Som pianist var det verkligen inspirerande att vara omgiven av så begåvade sångare. Jag uppskattade att inte bara få spela med dem, utan även att lyssna på deras masterclasses.
Sofia: Det var väldigt häftigt att få tillgång till professionell inspelningsutrustning och lära sig hur man använder den.
Rekommenderar ni short mobilities till andra? Varför?
– Absolut! Vi hade så roligt! Vi lärde känna varandra bättre och spelade bra musik. Om du får chansen – bara gör det!