sep
”(F)rasera Mozarts Figaro” – seminarium med Per Borin

Per Borin, tidigare professor vid Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart och därefter vid Operahögskolan i Stockholm, ger ett seminarium baserat på sin forskning om frasering och periodisering i Mozartoperor men även i romantisk repertoar.
Per Borin berättar:
”(F)rasera Mozarts Figaro” är en komplett redovisning av periodiseringar av hela partituret till operan ”Le nozze di Figaro”, baserat på årtiondens eget arbete som dirigent och undervisning i ämnet.
Offentliggjordes på ett forskningsseminarium i oktober 2020 på Operahögskolan, Stockholms konstnärliga högskola.
När Corona-pandemin ströp all fysisk undervisning så blev zoom-undervisning enda möjligheten att rädda och genomföra en utebliven slutproduktion på Wermlandsoperan för avgångsklassen våren 2020.
Zoom omöjliggör synkront musicerande så jag tog chansen att istället förmedla mina egna partituranalyser i halva Bohème och halva Figaro till studenterna. Till min stora häpnad kunde jag använda dem för sångarna i lika hög grad som för egna dirigentstudenter under min tid i Stuttgart! Vid några tillfällen har jag använt dem på repetitioner med unga instrumentalister under festivalveckor och behovet, i sparsmakad version, synes lika stort där.
Alla dirigenter använder och gör sina egna perioder, oavsett repertoar, men få, knappt någon, har presenterat dem. Anledningarna är säkert många.
Efter användandet av Akt 2 och 4 i Figaro vid slutproduktionen, kom jag så i gasen, att jag hann, och gjorde klart, även Akt 1 och 3 samt Sinfonian (”Uvertyren”) till seminariet 2020 där även analyser av Bach, Haydn, Brahms, Verdi m.fl. presenterades tillsammans med en stråkkvintett och pianist.
Ämnet passar utmärkt inte bara för dirigenter, utan i lika hög grad även för komponister, repetitörer, sångare och instrumentalister. De sistnämnda har oftast inte lika mycket teoretisk bakgrund i ämnet men i minst lika hög grad, eller ännu mer, en stor instinktiv kännedom.
Period-analyserna är baserade på parametrarna melodik, rytmik, harmonik och ibland text. Min fulla övertygelse är att en ofraserad Figaro blir en oraserad dito.
Seminariet kommer att fokusera på en sammanställning av en handbok för partituranalys, periodiseringar i allmänhet och ”Figaros bröllop” i synnerhet. En kort historisk bakgrund sett ur en musikers och en musikpedagogs synvinkel. Presentation och sammanställning av partiturs periodiseringar sedda ur de fyra parametrarna melodik, rytmik, harmonik och text. Forskningen är baserad på studier, partituranalyser, pedagogiska metoder och experiment med sångare och instrumentalister där avsikten är att konkretisera ledtrådar och ge väl avstämda verktyg för självständiga studier av partitur och klaverutdrag.
Varmt välkomna!
Om evenemanget
Plats:
Rosenbergsalen
Kontakt:
rebecka [dot] lassbo [at] mhm [dot] lu [dot] se